Sztuka prezentacji – misy, talerze i patery. Jak podać owoce i przekąski, by wyglądały lepiej niż na zdjęciach z Instagrama.
Każdy może położyć wędliny na talerzu czy postawić miskę z owocami i talerz na ciasto na stole. Jednak prawdziwa sztuka prezentacji jedzenia to coś więcej – to umiejętność tworzenia kompozycji, które sprawiają, że goście najpierw sięgają po telefony, by zrobić zdjęcie, a dopiero potem po przekąski. Myślisz, że food styling to domena zawodowców? Absolutnie nie! Pokażemy Ci, jak sprawić, by zwykły talerz przekąsek na imprezę wyglądał jak „milion dolarów” (nawet jeśli nie masz dyplomu Akademii Sztuk Pięknych). Podpowiemy co zrobić, by Twoje kompozycje owocowe na stół zrobiły prawdziwą furorę. Wystarczą piękne naczynia z Trend for Home (szklanki, pucharki, pater, małe talerzyki na ciasto i… wazony) oraz kilka rad od nas! Koniec z dylematem „co podać na stół do gości” i jak to zrobić! Od dziś będzie to dla Ciebie banalnie proste!
Jak podać owoce na przyjęcie w sposób mistrzowski (bo w końcu je się oczami).
Patera z owocami (jak np. patera drewniana ze szklanym kloszem Euphoria) jest jak scena teatralna – potrzebuje dramaturgii i bohaterów. Wyobraź sobie owoce na stole wyeksponowane tak piękne, że aż żal je jeść. Jak ułożyć owoce na półmisku? Zbuduj z nich miniaturowe miasto. Większe owoce – jabłka, pomarańcze, gruszki – tworzą wysoką zabudowę, a mniejsze cytrusy i morele budują pierwszy plan. Winogrona, zwieszające się kaskadowo z tylnej części patery, to Twoje kaskady zieleni. To nie przypadek, że najlepsze kompozycje owocowe przypominają naturalne krajobrazy – mózg instynktownie reaguje na tak harmonijne układy.
Oczywiście to nie wszystko na temat „jak podać owoce na imprezie”. Ważna jest także kolorystyka i myślenie w sposób artystyczny, czyli łączenie kolorów kontrastujących (np. czerwone jabłka + zielone winogrona) albo grupowanie podobnych odcieni (np. żółte + pomarańczowe). Co jeszcze? Nieoczywiste akcenty, które podbiją estetykę kompozycji. Do tak barwnej kompozycji dobierz różowy dzbanek z uchem Gigi Rainbow Blast i zestaw kolorowych szklanek i zobacz, jak całość kompozycji zaczyna tętnić życiem (zupełnie jak w prawdziwym mieście).
Szukasz nowocześniejszych trików na talerz przekąsek na imprezę? Też je mamy! Jak podać owoce na stół, by było modnie i niestandardowo? Możesz postawić na:
- monochromatyczne ułożenie (wszystkie owoce np. w odcieniach czerwieni),
- geometryczne wzory z pokrojonych owoców,
- minimalistyczne kompozycje z pojedynczych rodzajów owoców.
Mamy też dla Ciebie sezonowe inspiracje na owoce na paterze:
- latem: arbuz, melon, brzoskwinie z rozmarynem, morele z migdałami,
- jesienią i zimą: gruszki z kardamonem, winogrona z serem pleśniowym, figi z miodem, jabłka z cynamonem.
Wykorzystaj duże talerze deserowe Elina i ciesz się z gośćmi ich smakiem i wyglądem
.
Była mowa o dużych owocach, a czy wiesz jak podać melona (króla letnich przyjęć), żeby nie wyglądał jak na stołówce? Kantalupę (melona cukrowego) najlepiej:
- wydrążyć specjalną łyżeczką w kształt kulek i nabić na wykałaczki,
- ułożyć w oryginalnej skórce,
- dodać listki mięty,
- całość położyć na kontrastującym barwą półmisku.
Voilà – masz melonowe gniazdo! Jeśli chcesz dodatkowego twistu, dodaj do całości włoskie prosciutto. Zobacz, jak doskonale podbije smak.
Podobnie jest z serwowaniem arbuza. Tu też przepis na sukces nie jest trudny:
- podziel owoc na cztery części i oddziel czerwony miąższ od skórki,
- owoc pokrój w trójkąty,
- ułóż je w łódeczce ze skórki, jak książki na półce,
- udekoruj miętą.
Czasu zbyt mało albo szykujesz przyjęcie „z przymrużeniem oka”? Wykorzystaj foremki do ciastek i wytnij z owoców zabawne kształty (serca, gwiazdki). Dzieci (i nie tylko) Cię za to pokochają. Owoce pokrojone na talerzu to murowany hit każdego przyjęcia. Postaw obok świeże kwiaty (np. w wazonie zielono-złotym Filanthia Christmas' Coming), a od takiego stołu nikt nie będzie chciał odejść.
Serwowanie przekąsek, czyli jak zrobić wrażenie bez gotowania.
Chcesz zadowolić gości? Naszykuj talerz wędlin i serów. Zacznij od podstawy, jaką jest talerz serów. Przygotowanie takiego specjału to nie tylko kwestia ułożenia kilku kawałków nabiału na desce. To sztuka tworzenia kompozycji smaków, tekstur i kolorów. Jak podać sery na imprezie? Główna zasada w tym przypadku brzmi – różnorodność (stopni dojrzewania sera i rodzaju mleka). Na takim półmisku nie może zabraknąć serów:
- twardych (klasyka: cheddar, ementaler, gouda),
- pleśniowych (dla odważniejszych: camembert, gorgonzola, lazur, brie),
- miękkich (dla smakoszy: mozzarella, mascarpone, ricotta, feta),
- wędzonych (bo czemu nie?: białe typu włoskiego, żółte, camemberty),
- krowich, kozich, owczych.
Talerz do przekąsek z serami to jednak nieco za mało. Magia zaczyna się przy dodatkach: świeżych i suszonych. Układaj nabiał jak obrazy w galerii, gdzie każdy potrzebuje własnej przestrzeni, a potem uzupełnij je:
- winogronami,
- orzechami,
- oliwkami,
- paluszkami grissini,
- suszonymi bakaliami,
- miodem (możesz też położyć taki w plastrze – efekt WOW gwarantowany),
- konfiturą w małych miseczkach.
Sery gotowe? Zatem czas na mięsną część poczęstunku. Wędliny to kolejny rozdział w naszej kulinarnej opowieści. Zamiast klasycznego zaserwowania plasterków jeden na drugim, potraktuj każdy kawałek jak element puzzli. Układanie wędlin na półmisku może Ci sprawić mnóstwo przyjemności, jeśli zapamiętasz proste reguły jak podawać koreczki. Tu ważne są zasady:
- fali: roluj wędliny w „róże” (wyższa szkoła, ale wierzymy w Ciebie), składaj w harmonijkę, zwijaj w stożki,
- kontrastu: mieszaj kolory i tekstury,
- obfitości: nie zostawiaj pustych miejsc,
- zieleni: dodaj świeże, pokrojone w ćwiartki lub plastry warzywa oraz oliwki i kapary.
Nie zapomnij o kilku karafkach do wody i napojów Ellayne Calm Nature (z wodą, sokiem czy winem), kwiatach w dopasowanym kolorystycznie wazonie dekoracyjnm Zinnia i możesz zaczynać świętowanie.
Talerz warzyw na imprezę – czas na zdrową rewolucję.
Żadna „szanująca się” zabawa, nie może obejść się bez warzyw. Taki talerz przekąsek do wina to prawdziwa bomba witamin. Wyobraź sobie paletę malarską, gdzie każde warzywo wnosi inny kolor i teksturę, a sosy (w zestawie mini pojemników do dipów i sosów Runa) to Twoje farby. Każdy w osobnej miseczce, ale tworzące spójną całość. W tym przypadku nie ma ograniczeń, warto jednak postawić na nieśmiertelną klasykę, jaką jest:
- marchewka (w słupkach, nie w talarkach. Pro-tip - skrop lekko cytryną),
- zielony ogórek (w słupkach),
- papryka (paski jak z profesjonalnej kuchni),
- całe rzodkiewki (lub wycięte w kwiaty specjalnymi narzędziami),
- pomidorki koktajlowe,
- oliwki,
- kiszone/konserwowe papryki i ogórki.
Zastosuj różne techniki cięcia (słupki, romby, spirale). Warzywa świeże warto wcześniej poddać blanszowaniu dla zachowania koloru lub lodowej kąpieli dla chrupkości. Nie stawiaj ich też w źródle światła i ciepła, by dłużej pozostały soczyste. Serwowanie przekąsek w tym przypadku może też być zabawą. Jak to osiągnąć? Postaw na:
- kolorystyczne przejścia na talerzach (np. dużych talerzach deserowych Alisse Smoky),
- pionowe ustawienie w szklankach (przydadzą się np. szklanki do wody i napojów Emma),
- mini sałatki (naszykowane w zestawie mini pojemników na przekąski Viggo).
Wiesz, co lepiej smakuje niż świeże warzywa? Świeże warzywa z dipem. W roli dodatku doskonale sprawdzą się:
- hummus,
- ajwar (pikantny i paprykowy),
- sosy serowe (szczególnie przy nachosach),
- aioli,
- guacamole,
- dip z suszonych pomidorów.
Dipy podawać możesz na różne sposoby:
- w małych miseczkach różnej wysokości,
- w wydrążonych warzywach,
układając dekoracyjne wzory na powierzchni (np. z ziół) lub garnish z innych warzyw. Pysznie i różnobarwnie. Czego chcieć więcej? Oczywiście dobrych napojów podanych np. w wysokich szklankach do napojów Viggo.
Lody w pucharkach i ciasta na paterze, czyli słodkości nigdy dosyć.
Masz paterę? Genialnie! Twoje wypieki dostaną doskonałą szansę na genialne wyeksponowanie warstw, które w sobie skrywają. Specjalny talerz do serwowania ciasta to jak wystawa w cukierni, gdzie wszystko zasługuje na właściwą ekspozycję. Buduj poziomami, używaj świeżych owoców jako łączników. Nie bój się dodawać jadalnych kwiatów czy złotych dekoracji – w końcu desery to moment, gdy możesz sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji. Taka ozdoba sprawi, że goście poczują się jak na ekskluzywnym przyjęciu. Weź ulubiony talerz na ciasto i zacznij tworzyć własne dzieło sztuki.
Była już mowa o warzywach, owocach, serach i wędlinach. Wiesz już też jak ułożyć ciasto na talerzu. Jeśli urządzasz imprezę latem, nie może zabraknąć lodów. Jak podać lody? Najważniejsza zasada w przypadku tych delicji dotyczy szybkiego serwowania. Co jeszcze się przyda (oprócz sprawnego działania)? Zanim lody opuszczą zamrażarkę przygotuj:
- schłodzone pucharki (optymistyczny zestaw pucharków do lodów i deserów Selina Rainbow Blast lub stonowany pucharek do lodów Lyra luminous - clear w prążki),
- dodatki: świeże owoce, posypki, domowa bita śmietana, listki mięty.
Pamiętaj, że lody nie poczekają, aż znajdziesz idealną posypkę czy zastanowisz się jak podać owoce na urodzinach. To jak mały spektakl, który musi być perfekcyjnie przygotowany, zanim kurtyna pójdzie w górę.
Podsumujmy temat, jakim jest idealny talerz przekąsek na imprezę.
Wszystkie ładnie podane przekąski cechuje:
- budowa kompozycji warstwowo,
- efektowne wykorzystanie półmisków, szklanek, pater (piękny talerz do ciasta to Twój sprzymierzeniec),
- różnorodność (kolorystyczna i smakowa),
- dodatki, które podkreślają smak,
- teksturowość na zasadzie kontrastu (gładkie – chropowate, twarde – miękkie, chrupiące - miękkie),
- właściwe przechowywanie i… oświetlenie (nic nie wygląda świetnie w zimnym świetle rodem z laboratorium),
- ergonomia (łatwy dostęp do każdego składnika),
- towarzystwo kwiatów w efektownych flakonach jak cylinder dekoracyjny Magnolia Black Mirror.
Baw się więc do woli fakturami i barwami. Pamiętaj, że w sztuce food styling nie chodzi o perfekcję, ale o smak, kreatywność i świeżość. Twoje kompozycje mają nie tylko pięknie wyglądać, ale też być wygodne do nakładania i jedzenia. To jak projektowanie wnętrza – ma być nie tylko ładne, ale przede wszystkim użyteczne.
Co, jeśli coś pójdzie nie tak? Cóż, w świecie prezentacji jedzenia istnieje kilka ratunkowych trików. Świeże zioła to Twoi najlepsi przyjaciele – potrafią zamaskować niemal każdą niedoskonałość. Jadalne kwiaty odwracają uwagę od miejsc, które nie wyszły idealnie. Sosy i dipy mogą zamaskować puste przestrzenie. W końcu sztuka prezentacji jedzenia to nic innego jak umiejętność opowiadania historii poprzez układanie potraw. Każda kompozycja to osobna opowieść, która zaczyna się od pierwszego spojrzenia, a kończy ostatnim kęsem. I nawet jeśli nie wszystko wyjdzie idealnie – liczy się kreatywność i odwaga w eksperymentowaniu. Bo czy nie o to właśnie chodzi w gotowaniu? W końcu nawet najlepsi szefowie kuchni też od czegoś zaczynali.